InfoJak správně vybrat olej - Jak správně vybrat olej

Jak správně vybrat olej

DOPORUČENÝ POSTUP PŘI VÝBĚRU OLEJE ČI MAZIVA

Volba vhodného oleje či maziva je jedním z největších otazníků pro zákazníka. V dnešní široké nabídce opravdu není snadné se dobře orientovat nejen pro laiky.

Zde bychom Vám rádi co nejlépe pomohli s vyběrem vhodného produktu.

V první řadě radíme řídit se doporučením výrobce vozu, stroje či zařízení. Tzn. nahlédnout do návodu k obsluze, či vyhledat servisní knížku. Další variantou je použití mazacího plánu. Zde jsou většinou přesně uvedeny veškeré podrobnosti jako je:

 • doporučené mazivo

 • požadovaná specifikace

 • interval výměny

 • množství náplně

 • apod.

Pokud ani jeden z těchto dokumentů ke stroji či vozu nevlastníte, ale víte jaký olej se použil při poslední výměně, doporučujeme vyhledat co nejvíce informací o použitém oleji:

 • viskozitu, např. 5W-30, 5W-40, 10W-40...

 • specifikaci dle ACEA, API +

  specifikaci dle výrobce automobilu, např. VW, BMW, Mercedes-Benz, Volvo, MAN...- v dnešní době velice důležitý údaj. ++

 • a poté porovnat všechny údaje s nově vybraným mazivem. Pokud se shodují, vybrali jste olej správně. Pokud ne a nejste si jisti správností výběru, samozřejmě nás můžete kontaktovat, velmi rádi Vám s výběrem pomůžeme. Naše společnost má dlouholeté zkušenosti s prodejem olejů a maziv, a také proškolené zaměstnance, kteří Vám podají ty nejlepší informace.

  * Ke specifikacím bychom ještě rádi připomněli jeden důležitý aspekt. Ne všichni výrobci olejů mají specifikace automobilek skutečně schválené. Všímejte si tedy raději zda Vámi vybraný produkt skutečně normu splňuje, či zda pouze normě odpovídá. Pokud totiž jakákoliv olejářská společnost pro výrobu používá tzv. balíčky aditiv od renomovaného výrobce, ten již deklaruje, že olej bude odpovídat určitým specifikacím. Proto je dobré vidět tzv. approval, neboli doporučení výrobce. Poté máte 100% -ní jistotu, že daná specifikace na obalu odpovídá skutečnosti, a že výrobce skutečně uvedený olej testoval na určitou specifikaci a vydal doporučení na základě vlastního pozorování.

+ u mezinárodních klasifikací, dávejte větší důraz na normu ACEA - evropská asociace výrobců automobilů, než API - americký petrolejářský institut. ACEA je totiž dnes pro Evropu aktuálnější  a hlavně odpovídá evropským předpisům, které jsou mnohem přísnější než předpisy americké. Momentálně nejvyšší evropská specifikace pro osobní automobily je ACEA A5/B5. Nejvyšší americká specifikace je API SM/CF.

++ např. Volkswagen dnes používá do nejnovějších vozů prakticky jen specifikace VW 505.01 (vozy vybavené systémem čerpadlo tryska - pevný interval údržby - 15.000 km/1 rok) a VW 504.00/507.00 (prodloužený - variabilní intervaly výmeny, nejčastěji 30.000 km, tzv. Long Life oleje). U některých benzinových modelů se ještě setkáte i se staršími (bežnými) normami VW 502.00/500.00. Automobilky BMW a Mercedes-Benz jsou si intervalem výměny v současnosti velice podobné. BMW pro moderní vozy upřednostňuje specifikaci BMW LL (Long Life) 04 - nejčastěji interval 30.000 km, a Mercedes specifikaci MB 229.31 a 229.51, kde je interval výměny také nejčastěji 30.000 km. Jak se však zmiňujeme, interval výměny motorového oleje určuje vždy výrobce motoru (vozu) a ne výrobce oleje. Proto dodržujte pokyny výrobce. Pro všechny moderní vozy je také velice důležitá také třída norem ACEA C. Jde o oleje, které svými sníženými obsahy škodlivých látek  přispívají k celkovému snížení emisí. Tyto oleje se nazývají LOW SAPS (nízký obsah škodlivých látek síra, sulfátový popel a fosfor). Většina aut vyrobených po roce 2007 je již vybavena různými systémy na redukci emisí (např. DPF - částicový filtr, obdoba katalyzátoru u naftového motoru) podporující normu EURO 4 a EURO 5). Uvedené oleje mají menší vliv na životní prodředí. Pro vozy takto vybavené je tedy důležité používat oleje specifikace ACEA C. Dnes existují 4 třídy: ACEA C1 (např. Mazda), C2 (např. Citroen, Peugeot), C3 (např. VW, BMW, Mercedes) a C4 (např. Renault). Správnou volbou zajistíte vašemu motoru co nejdelší bezporuchový provoz a prodloužíte jeho životnost)

Mnoho bezstarostných kilometrů či motohodin Vám přeje tým MPA.


*Upozorňujeme, že jsme obchodní firma a ne poradenský servis. V žádném případě se nevyjadřujeme ke konkurenčním olejům či mazivům, které nejsou v naší nabídce.


Info

  info k objednávkám: +420 774 373 937

EUR USD
 Doprava zdarma
nad 5000 Kč
 Originální výrobky
nejvyšší kvality
 Rychlé dodací
lhůty
 Možnost vrácení zboží
do 14 dnů